Okul

Ülkemizde Miladi Takvim ve Uluslararası Saat Sistemine Geçilmesinin Sonuçları Neler Olmuştur

Cumhuriyetin ilanı ile birlikte Osmanlı’nın etkileri halen devam etmekteydi. Tarih anlamında Osmanlı döneminden kalan Hicri takvim kullanılmaktaydı. Uluslararası olarak bir çok anlaşmazlığa sebep olmakta. Miladi takvim sistemine geçiş yapılarak sorunların üstesinden gelinmiştir. Cumhuriyet yönetimi çok daha düzenli hale gelmiş ticaret alanında önemli gelişmeler sağlanmıştır.

1 Ocak 1926 tarihinde Miladi Takvim ve uluslararası saat düzenlemesi yapılmıştır. Ülkemizde kullanılan saat farkından dolayı Avrupa Devletler ile ticaretimiz olumsuz etkileniyordu, yapılan değişiklik yakınlaşmamıza imkan sağlamıştır. Uluslararası

Miladi takvime geçiş yapılarak takvim ve saat alanındaki değişikliklerin sonuçları şunlardır;

Avrupalı ülkeler ile yakınlaşmaya başladık. Saat farkından dolayı ticari, ekonomi ve sosyal alanlardaki ilişkiler gelişmiştir.

Batılı devletler ile aramızdaki saat farkları ortadan kalkmıştır.

Hicri takvimden dolayı günlerdeki değişiklik ortadan kalkmıştır. Uluslararası miladi takvim kabul edilerek takvim ve saat düzeni getirilmiştir.

Ticari açıdan eksikliklere sebep olan Hicri takvimin yerine Miladi takvim getirilerek düzenlenmiştir. Uluslararası ticareti destekleyerek ülkelerle ticari anlaşmalar sağlamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu