Okul

Üreticiler Tüketiciler Ayrıştırıcılar Nedir

Ekosistemi oluşturan parçalar tüketiciler, üreticiler ve ayrıştırıcılar olmaktadır. Üç ana daldan oluştuğu gibi devamlılığı sağlanması adına bunlara gereksinim duyulur. Üreticiler olmasaydı eğer tüketiciler ve diğerlerin vazifesi olmazdı.

Tüketiciler: Üreticiler tarafından üretilenlerin tüketimlerini gerçekleştirirler. Doğada bulunan bütün canlılar bir nebze de olsa tüketicilerdir. Doğada bulduklarını kendilerine besin olarak kullanarak tüketici konumuna geçerler. Tüketiciler otçul ve otobur şeklinde olabilir. Tüketicilere baktığımız zaman diğerlerini tüketerek hayatta kalanların olduğunu da biliriz. Etçil ve etobur türde olanlar ise daha çok tüketicileri tüketerek hayatta kalmaktadır. Birbirlerini tüketerek yaşamlarının devamlılığını sağlarlar.

Üreticiler: Doğada genelde bitki türünde olup üreticiler sınıfına girmektedir. Toprak, su ve güneşten ihtiyaçlarını karşılayarak belli bir seviyeye ulaşarak tüketiciler tarafından tüketilerek gelişmeleri sağlanır. Tüketicilerin gelişmesi etobur olan tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlamaktadır.

Ayrıştırıcılar: Tüketicilerin tükettikleri atık ve parçaların ayrıştırıcılar tarafından tekrardan doğaya karışması sağlanmaktadır. Bakteri ve mantarlar ile incelenerek elde edilir. Dış ortamlara bağlı olarak kendi faaliyetlerini göstererek üreticilerin gelişmesi için atıkları parçalar. Ayrıştırıcılar aynı zamanda üreticilerin gelişmesi için alanlar yarattığı gibi onların gelişiminde etkin rol oynarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu