Dini Bilgiler

Kolonya, Krem, Deodorant, Parfüm Gibi Alkol İçeren Ürünler Abdesti Bozar mı?

Kolonya, krem, parfüm gibi maddeler az miktarda olsa alkol içerdiği bilinmektedir. Alkollerin hepsi sarhoş edici özelliği olmadığından dolayı herhangi bir zararı yoktur. Kur’an-ı Kerim’de yer alan bilgiye göre “sarhoş edici” özelliği bulunan türler haram kılınmıştır. Sarhoş etmeyen alkollerin herhangi bir zararı yoktur. Bunun dışında kullanılan sarhoş edici alkol ürünleri haram sayılmaktadır.

Bakara süresinde de “hamr” ile ilgili ayeterinde belirtilmiştir. Ayette şöyle belirtilmektedir; “Üzüm şarabından yapılmayan ispirto, bira vesaire müskirat içilemezse de elbiseye veya bedene sürülmesi de namaza mâni olur diye iddia edilemez.” (Hak Dini Kur’ân Dili, 2: 763.)

Deodorant, parfüm, kolonya gibi ürünlerde az miktarda olsa da alkol bulunmaktadır. Miktarına bağlı olarak herhangi bir şekilde sarhoş edici etkisi bulunmaz. Alkol cinsi doğrultusunda kendisini gösterir. Bedene sürülmesinin de sakıncası olmayarak kişiler kullanabilirler. Şafii ve Hanbeli gibi mezheplere göre pis sayılarak sürülen yerler yıkandıktan sonra namaz kılınabildikleri belirtilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu