Okul

Üretim Teknolojisindeki Gelişmelerin Sosyal Hayata Etkileri

Üretim teknolojinin gelişmesi sonucunda insan yaşamı etkilenerek sosyal alanda değişikliklere neden olmuştur. İnsan gücüne olan ihtiyacın azalması sosyal alanlarda kayıplara sebep oldu. Fabrikaların çalışmaları artık teknolojik ürünler üzerinden yürütülür olmuştur.

Teknoloji beraberinde kolaylık getirerek insan gücünden çok daha etkin olmuştur. Üretimin artmasına neden olduğu gibi insanların alım gücünü azaltmıştır. Maliyetli çalışmalar azalmasıyla iş güvenliğinde gelişmeler olmuştur. İş kazaları minimum seviyeye inmesi işçi haklarında katı kuralların önüne geçilmiştir.

Üretim teknolojisiyle beraber kaynak ihtiyaçları artış göstermiştir. Ağaçlar gerektiğinden çok daha fazla kesilerek ihtiyaç için kullanılmaya başlamıştır. Yüksek gerilim hatlarının ve elektrikli aletlerin çevrelerine yaydığı enerjiden dolayı kanser riskinin artması neden olur.

Fabrikalarda çalışan insanların iş gücü azalmaktadır. Meslek sahibi olan kişilere olan ihtiyaç artmıştır. Eğitimli insanların çalışmalarından daha fazla verim alınmıştır. Teknoloji yüzünden nalburluk, kunduracılık gibi mesleklerin unutulmasına neden olmuştur. Eski meslekler kaybolarak yerine daha modern ve sanayi üretimi rol almıştır. Eskiden saz ustaları el emekleriyle işlerini yaparken günümüzde makineleşme ile yapılır olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu