Hava Kirliliğinin Çözülmemesi Halinde Ortaya Çıkacak Problemler

Hava kirliliği insan yaşamını tehdit eden unsurların başında gelir. Soluduğumuz hava olmasından kirlilik artması solumamızla beraber solunum yolu hastalıklarına neden olur. Zararlı maddeler insan yaşamını etkilediği unutulmamalıdır. Miktar ve yoğunluğa bağlı olarak değişiklik gösterir. Hava katı, sıvı ve gaz şeklinde maddelerin karışımıyla canlıların ekolojisini etkiler. Atmosferdeki havanın zehirle beraber artmasıyla insan yaşamını olumsuz etkilemektedir.

Günümüzde sanayileşme artmasıyla hava kirliliğini tehdit etmektedir. Sanayi bölgelerinde özellikle bacalarda filtreleme olmaması soluduğumuz havayı kirletmektedir. Solunduğu zaman çeşitli hastalıkların oluşmasına neden olur. Akciğer, kalp ve damar hastalıklarının en başlıca sebebi havadır. Oksijen vücudumuzda kanla karışarak tüm hücrelerimize iletilirken zehirli havada karışıma neden olur. Hastalanmamıza neden olacağından bitki ve hayvan yaşamları bundan etkilenir. Hastalıklar taşıdığı gibi insanların tüketmesi hastalanmalarına neden olur. Asit yağmurları canlı yaşamını etkileyerek insanların ölümüne neden olur. Bunlardan korunmak için yetkililerin gerekli önlemleri alarak önüne geçmesi gerekir.

Biz insan alemi çevremize ne zaman duyarlı olursak eğer doğada bize öyle davranacaktır. Kirlilik sadece başkalarını değil tüm yaşamı öldürmektedir. Her geçen gün yeni fabrikaların kurularak önlemlerin alınmaması çok ciddi zararlara sebep olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz