Okul

Üstü Kaval Altı Şeşhane Deyiminin Anlamı

Deyimler günlük hayatımızda sık kullanılan sözcük gruplarıdır. Bunlardan birisi üstü kaval altı şişhane deyimi olmaktadır. İnsanların giyimine dair çeşitli söylemlerde bulunmak için söylenmektedir. Mevsime göre kendimizi rahat ettiğimiz elbise türlerini giyeriz ancak bazıları normalin dışında giyime sahiptir. Kötü giyime sahip olan kişilerin durumunu anlatmak için ortaya üstü kaval altı şeşhane deyimi ortaya çıkmıştır.

Alakasız birbirinden farklı elbiseler giyen kişiler için kullanılan deyim olmaktadır. Günlük yaşantımızda estetik olmayan giyim tarzına sahip olan kişilerin giydikleri kıyafetlerin uyumsuzluğunda “üstü kaval altı şeşhane” deyimi kullanılır. Üst ve alt giyimlerinin birbirinden farklı olarak şaşırttıkları zaman kullanılmaktadır.

Örneğin yaz mevsiminde altına şort giyen birinin üstüne yünlü kazak giymesi ya da ceket alması gibidir. Kış vaktinde üstüne ceketini giyer ancak altına şort giymesi olur. Giyim tarzının olması gerektiğinden çok farklı durumlarda olmasında söylenir. Giyimi kötü olan kişilere durumu anlatmak için kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu