Okul

Nasreddin Hocanın Fiziksel Özellikleri

Nasreddin hoca, 1200’lü yıllarda Konya yakınlarında Akşehir’de yaşadığına inanılan kişidir. Mizahi bakış açısıyla hikayeleri, özlü sözleri ve fıkraları ile kültürümüzün parçası olmuştur. Yaşantısı oldukça mizahi olmasıyla birlikte düşünceleriyle fıkralar ortaya çıkmıştır. Bir çok ulus tarafından sahiplenildiği gibi fıkraları dillere dolanmıştır. Günümüzde dahi kendisine dair bir çok fıkra duymaktayız ve eserleri yaşatılmaktadır.

Nasreddin hoca fiziksel ve karakteristik özellikleri bakımından Türk milleti ile özdeşleşmektedir. Giyiminden tutun konuşmasına ve davranışlarına kadar Türkiye’ye mal olmuştur.

Hepimiz çeşitli çizimlerle Nasreddin hocayı az çok tanırız. Yaşlı, beyaz sakalları olan, kilolu ve eşeğine ters binen biri aklımıza gelir. Cübbesini üzerinden eksik etmez, başında kavuğu bulunur, hazır cevap kişiliğe sahiptir. Güler yüzlü olduğu kadar uyanık birisidir. Fıkraları hem güldürür hem düşündürür. Yaptıklarından başkalarının ders çıkarmasını ister. Atasözlerine kaynak göstererek çeşitli söylemlerde bulunur. İnsanlara yol gösterip yardımcı olduğu kadar akıllı kişileri de sever. Sohbeti güzel olan insanlarla sohbet eder, genellikle laf sokma yarışına girerek karşısındakini şaşkınlık içerisinde bırakan kişiliğe sahiptir. Giyimi ile dikkat çektiği gibi halk arasında tonton dedelere benzemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu