Okul

Uygun Aydınlatma Nedir

Aydınlatma insanlığın ilk zamanlarından beri önemli ihtiyaç olmuştur. Tarihleri boyunca çeşitli aydınlatma araçlarını kullanarak gecenin karanlığında ışığa sahi olmuşlardır. Ateş ve benzeri aydınlatmalar kullanılmıştır. Gelişen teknoloji ile beraber insanlar elektrik enerjisiyle çalışan ampul aydınlatmalarına sahip olmuştur. Işık kaynağı olarak kullandığımız elektronik aletlerin doğru şekilde kullanılması gerekmektedir.

Uygun aydınlatma, gözü yormayan, kamaştırmayan sağlık açısından zararı olmayan ve ışık kirliliğine sebebiyet vermeyen aydınlatmadır. Doğru oranda aydınlatılan bir ortam uygun koşullarda aydınlatıldıysa doğru yapılmıştır. Aydınlatma yapılırken parlaklığına, ışığın yönüne, yerine ve kullanılan cihaza bağlı olarak değişiklik gösterir.

Gereğinden fazla aydınlatma olmadığı gibi ihtiyaç doğrultusunda dengeli aydınlatmadır. Kullanım alanlarına göre aydınlatmalar farklılık gösterebilir. Bir odanın aydınlatmasıyla sokak aydınlatması bir olmamaktadır. İhtiyaç belirlenerek çeşitli şekillerde aydınlatmalar kullanılır.

Uygun aydınlatma nasıl olmalı?

Işık türünün kullanımı önemlidir. Uzmanların önerisi gün ışığında beyaz ışığın kullanılmasıdır.

Çalışma ortamında her yerin aydınlatması eşit düzeyde olmalıdır. Farklılıklar gözlerde ışık değişikliği oluşturacağından dolayı çabuk yorulmasına sebep olur.

Aydınlatmalar yerinde sabit olması gerekir. Hareketli aydınlatmalar ışık değişikliğine sebep olarak gözlerin çabuk yorulmasına sebep olur.

Çalışılan yere gölge düşmemelidir. Görmeyi güçleştirecek durumlarda gözler daha çok yorulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu