Okul

Bilgi Diyeti Nedir

Günümüzde bir çok bilgi gün yüzüne çıkmış insanlığın elinin altındadır. Gelişen teknoloji bilgiye en hızlı şekilde ulaşmamızı sağlıyor. Bilgi bolluğu beraberinde kirlilik getirmektedir. Bilgilerin bir kısmı faydalı olduğu gibi gereksiz ve faydasız bilgilerde olmaktadır. Bu durumlarda insanlar bilgi diyeti yaparak doğru bilgiye ulaşabilirler.

Bilgiye ulaşabildiğimiz gibi doğru bilgiyi ararken beraberinde faydasız bilgilere de ulaşmaktayız. İnsanlar kendilerine faydalı olabilecek bilgilere ulaşarak kullanmalıdır. İnsanlar bilgi bolluğu yaşayarak sadece doğru bilgiye ulaşmaz. İlk önce bilgi havuzunda yüzer karşısında faydasız bilgilerde çıkar tarama yaptıktan sonra işe yarayacak bilgileri seçebilir.

Kulaktan dolma aslı olmayan bilgilere itibar etmemelidirler. Bilgi toplumu geliştiren en önemli değerlerin başında olduğundan işe yaramayan bilgilerden arınmalıyız. Bilgi diyeti işe yaramaz faydasız bilgilerden kurtularak değer taşıyan bilgilerin kullanılmasıdır. Bilgilerini doğru kullanan kişiler soruların cevabına kolaylıkla ulaşabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu