Okul

Üzüm Üzüme Baka Baka Kararır Kompozisyon

İnsanlar birlikte çok vakit geçirdikleri kişilerin özelliklerine sahip olur. Zamanla birlikte geçirdikleri kişilere benzediklerinin farkına varmazlar. Birlikte geçirilen zaman yeni alışkanlıklara sahip olunması, ortak davranışların sergilenmesi ve düşüncenin de sabit olmasını sağlar.

Yakın arkadaşlar birlikte zaman geçirmeleri ilk başta birbirlerini daha iyi tanıyarak aynı faaliyetlere katılmalarına yol açar. Birlikte geçirilen her an onların yakınlaşarak ortak faaliyetlerde bulunmalarını gösterir. Zamanla birlikte özelliklerini, huylarını almaya başlayarak birbirlerine yakınlık gösterir. Derslerine çalışmayan öğrenci çalışan öğrenciyi etkileyerek derslerinden uzaklaşmasında baskı uygulayabilir. Birlikte dışarıda zaman geçirmeleri derslerini ihmal etmesine, ne olur diyerek geçiştirmekten sonra derslerde zayıflık görülmektedir. Dersine çalışan biride arkadaşını olumlu yönde etkileyerek onunda başarılı olmasında etki yaratabilir. İyi arkadaşlıklar güzel alışkanlıkları getirirken kötü arkadaşlıklar ise kötü alışkanlıkları getirmektedir. Kurulacak her arkadaşlığın bir getirisi olur kişinin özelliklerine göre değişiklik gösterir.

İnsanlarla birlikte geçirdiğimiz vakit önemlidir. Onları tanıdıktan sonra devam edersek huyunu suyunu benimsemiş olarak benzemeye başlarız. İnsanlar birbirleri üzerinde iyi etki yarattıkları gibi kötü etkide yaratabilirler. Arkadaşımızın özelliklerine sahip olacağımızdan kendimiz için doğru olanı seçmeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu