Okul

Vardiyalı Çalışmanın Zararları Nedir

Kamu veya özel kurumların sektörüne göre yeri geldiği 7/24 saat çalışan yerler olmaktadır. İnsanlar 24 saat boyunca çalışarak sistemlerde vardiyalıya geçilmiştir. İnsanlara hizmet veya çalışma alanları bu konuda ihtiyaç duyabilirler. Kurumlar 24 saat boyunca hizmet verebilir bunlar eczane, polis, itfaiye, hastane, askeriye gibi yerler vardiyalı sistem ile yürütülmektedir. Gündüz vakitleri çalışanlar geceleri dinlenirken, gece vakitleri çalışanlar ise gündüz zamanları dinlenmektedir.

Zamanla vardiyalı çalışma süreleri değişebilir 1 hafta gündüzcü olan birisi 1 hafta gececi olarak görev yapabiliyor. Vardiyalı olarak çalışan kişilerde görülen durumlar ise;

Yorgunluk hissi olup günlük planlarını tam olarak yapamazlar. Gündüz zamanları uykuları gelip geceleri uykuları olmaz. İnsanların beyni devamlı olarak karanlığa alıştığından dolayı geceleri uyuma hissi gelir.

Yalnızlık ve yorgunluk hissedilir günleriniz ile birlikte sosyal aktivitelerden uzak durarak ilişkileriniz zarar görür. Sosyal ilişkilerin olması için gün içersinde katılım gösterilmelidir.

Gece uykuları olmadığından dolayı tam olarak günü göremezler bu durum kişilere psikolojik olarak kötü etki bırakır.

Sindirim sisteminde görülen bozukluklar ve hareketsizlik ile birlikte şişmanlık, kalp rahatsızlıkları, adet sorunları, trafik kazaları ile belli eder.

İnsanlar ihtiyaçlarından dolayı geceleri ve gündüzleri vardiyalı olarak çalışmaları gerekir. Zorlu şartlar altında çalışılması dahi insanların uzun süreli olarak alışmalar başlayarak beyin duruma uyum sağlayabiliyor.

vardiyalı çalışmak
vardiyalı çalışmak

Bir Yorum

  1. Duvar edin arkadaşlar doktor olayım .😊😊☺☺ Arkadaşlar hepinizin yorumları Çoook güzel. ❤💋💋💋❤❤💙💙💚💚👂💚💚💚💚💚💚💛💛💛💛💛💛💛💛💛💛💛💙💙💙💙💖💖💖💖💜💜💜💟💟💟💞💞💞💞💞💞💞💞💞💞💞💞💞💞💝💝💝💝💝💝💝💝💝💝💝💝💝💝💖💖💖💕💕💕💕💕👎💕💕💕💕💕💕👍👍👍👍👍👍👍👍👍

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu