Okul

Vatan Sevgisi Nasıl Aşılanır

Vatan sevgisi en güzel ve değerli sevgidir. Bir ülkede yaşayan insanların vatanına olan bağlılıkları, o millet yüceltir. Türkler tarih boyunca evlatlarına vatan sevgisi aşılayarak vatanına sahip çıkacak bir millet yetiştirmişlerdir. Geçmişten günümüze anneler ve babalar vatanın önemini çocuklarına anlatmış, verilen mücadelelerle büyütmüştür. Vatan sevgisi yüreklere işleyerek büyüyen çocuklar vatan için canını verir hale gelmişlerdir.

Vatan sevgisi imandan gelir. Atalarının vatanı için verdiği mücadele, gösterdikleri kahramanlıklar en büyük gurur kaynaklarıdır. Kuşaktan kuşağa aktarılan milli ve manevi duygular insanlar için eğitici ve öğretici olmaktadır. Ders verici nasihat edici değerler insanları vatanına olan sevgisini arttırır. Tarihi ile gurur duyan insan geleceği ile ilgili de gurur duyar. Vatan gibi diyar olmadığını bilir, gerektiğinde vatan uğruna canını vermekten çekinmez.

Toplum içinde insanlar milli bilinci kabullenerek hareket ederler. Kalıcılığını sağlayan değer kültürlerdir. Eğitim ve kültür çalışmaları milli duyguların ve düşüncelerin harekete geçmesini sağlar. Eğitim ve kültür kavramlarını benimseyen insanlar vatanına olan bağlılıkları artar. Duyguların ve bununla birlikte vatan sevgisinin aşılanmasında önemlidir. Toplum kendi içinde devamlılığını sağlarken yaşadığı coğrafyanın değerini de içinde barındırır. Vatan sadece toprak değildir, namustur, candır, kandır, gelecektir. Vatan sevgisi aşılanması onu anlamak benimsemesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu