Okul

Veliler Çocukların Ödevlerine Nasıl Yardımcı Olmalıdır

Çocukların eğitiminde veliler önemli yere sahiptir. Anne ve babaların göstereceği ilgi sayesinde çocukların derslerinde başarıyı yakalaması an meselesidir. Öğretmenler tarafından pratik amaçlı olarak verilen ödevlerde aile bireylerine görev düşmektedir. Tek başına çözemedikleri konularda size yaptırmak istemeleri yanlıştır. Yardımcı olabilirsiniz ama onun zekasını geliştirerek olmalıdır. Ödevlerini yapmanız hata olacağından sorumluluk sahibi kazanmasını sağlayın. İlk aşamada yol göstericisi siz olacaksınız.

Ödev konusunda velilere de elbette görev düşüyor. Çocuğunun anlaması ve gelişmesi için ödevlerini aşamaları olarak takıldıkları noktalarda yol göstererek yaptırmalısınız. Formül üzerinden yola çıkmasındaki yardımcısı siz olmalısınız.

Çocuğun eğitime odaklanması için sessiz ve doğru aydınlatma ortamı sağlanması gerekir. Bunun için veliler gerekli ortamı ayarlayarak çocuğun ders çalışmasını sağlayabilirler. Ödev yapmaları kolaylaştığı gibi anlama kabiliyetleri de gelişir.

Ödev yapacakları zamanı planlayın. Günün belirli saatlerinde ödev saati olup o zaman dilimi içinde kendisini dersine vermesini sağlayın. Düşünerek anlaması için yeterli zaman derslerinde başarıyı getirecektir.

Anne ve babalar çocuğun eve gelmesi ile ödevi olup olmadığını kontrol etmelidir. Ödev planı oluşturarak derslerinde başarıyı yakalamasında destek olunabilir. Ödevlerini yapmaya istekli şekilde uğraş göstererek istediği yere gelmesi mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu