Okul

İletişimde Dilin Önemi

İnsanlara duygu ve düşüncelerini aktarmak için arada kurulan bağa iletişim denir. İnsanların birbirlerini anlamaları ve tanımaları için iletişim gerekli olmaktadır. İletişim kurarken iletişim öğelerinden faydalanarak hareket ederiz. Bunların başında dil, mesaj, kanal, geri dönüt gibi öğelerden yararlanılır. İletişim sadece sözlü olarak kurulmaz. Yazılı veya beden dilinden yararlanarak karşımızdaki kişilerle iletişim içinde olabiliriz. Konuşma dili olmadığını bilmeliyiz.

Geçmişte insanlar uzak mesafelerde iletişimlerini çeşitli araçlarla kullanmıştır. Davul, ateş, duman, ses, kuşlardan yardım alarak kurarlardı. Dil ile iletişim kurmak bunlar arasında en gelişmiş olanıdır. İnsanlara anlatmak istediklerimizi doğru diksiyonla aktarabiliriz. Kültürel değerlerini iletişim içinde oldukları sürece birbirlerine aktarabilir. İnsanların birbirleriyle anlaşmaları, tanımaları ve düşüncelerini paylaşmaları için önem taşımaktadır.

Dil iletişimin vazgeçilmezidir. İnsanlarla doğru şekilde anlaşmamız, kültürel etkileşimler yaşamamız için dilimiz önemli yere sahiptir. Duygu ve düşüncelerin aktarılmasında olduğu gibi sahip olduğumuz değerleri de karşımızdakilere anlatabiliriz. Konuşma dilimizi geliştirdiğimiz sürece iletişimimiz daha kuvvetli olur. Akıcı konuşulması ile insanları etkileme, toplumlara hitap etmekte oldukça başarılı olunabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu