Okul

Vergi Nedir Kısaca

Devlet, kamu kurumlarının giderlerini sağlamak ve hizmet vermek adına kanun yoluyla toplanan paralara vergi denir. Vergi, devlete bağlı olan kurumlarının ihtiyaçlarının karşılanması için toplanmaktadır. Kamu kurum ve kuruluşları gerekli kaynağı devletin kendisine sağladığı kaynaklardan alır. Kaynaklar hizmetlerin devamının sağlanması için kullanılmaktadır.

Vergi bireylerden ve kuruluşlardan elde ettikleri kar üzerinden alınmaktadır. Alınan vergiler doğrudan hazineye aktarılır. Buradan da çeşitli kamu kurumlarına aktarılarak giderler karşılanır. Vergiler hizmet için toplanır, toplumsal ihtiyaçlar karşılanarak düzeni korunur. Anayasal olarak vergiler zorunlu olarak alınır ve vatandaşlık görevidir. Vergilerin toplanması Maliye Bakanlığı ve vergi dairelerince gerçekleştirilmektedir. Kişinin elde ettiği gelirler vergiye tabi tutulur. Kanunlar çerçevesine yapılan iş, hesaplamalar sonucunda kişinin ne kadar vergi ödemesi gerektiği belirtilir.

Toplanan vergiler emniyet güçlerine, askerlere, mahkemelere, kamu kurumlarına, yolların yapımına, elektrik hizmetine, toplu taşımacılığa ve daha bir çok yere aktarılır. Yani belediyelerin, kaymakamlıkların, valiliklerin bizler için yaptığı bizi hizmetler vergilerimizce karşılanmaktadır. Bugün yollara asfalt dökülüyorsa, yollardaki trafik lambaları çalışıyorsa bunlar vergi giderleri sayesinde olmaktadır. Devlet hastaneleri, ulaşım alanında da hizmet getirmektedir. Hastaneye giderek tedavi olmamıza imkan tanımasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu