Okul

Vücudumuzun Dik Durmasını Sağlayan Yapı

Vücudumuzun dik durmasını sağlayan en temel yapı iskelet sistemimiz ve onu destekleyen omurgalarımız olacaktır. İskelet sistemimizi kafanızda canlandırın belimizden yukarısını tutan ise omurgamız olduğunu göreceksiniz. Kaburga ve içinde bulunan bütün organların korunmasında görev alır. Gövdemizin üstünde bir çok organımız olup bütün ağırlıklar omurgamıza yüklenmektedir.

İskelet sistemini kemiklerden oluşup birbirinden farklı yapılara sahiptir. Ortak noktaları ise hepsinin aynı yerde buluşmasıdır. Kemiklerin birbirlerinin üstüne gelerek onları bağlayan eklemlerdir. Birbirlerine değmesini önleyen ise eklemler olarak kemiklerin aşınması engellenir. Kemikler sağlıklı şekilde vücudumuzda görevini yerine getirmesi için eklemlere gerek duyar. Vücudumuzun dik durmasında eklemler önemli görev üstlenir hareketliliğini sağlar.

İskelet sistemimize dikkat etmeliyiz narin ve sağlam olduğu yerlerde vardır. Kemiklerimiz hasar aldığı zaman kendisini onarmaya başlayarak bakımını yapar. Her 10 yılda bir insan vücudu kemiklerini baştan yenilediği öne sürülmüştür. İskelet sisteminin sahip olduğu özelliklerden birisi kendisini tamamlamasıdır.

Vücudumuzun dik durmasını sağlayan yapı olarak iskelet sistemi ve omurgamız diyebiliriz. Dik durmak için ihtiyacımız olan her şey ortadadır. İskelet yapımız olmasaydı sürüngenlerden farksız olurduk. Örneğin kendimize yılanları örnek alabiliriz iskelet sistemleri olmadıklarından dolayı sürüngenlerdir.

iskelet

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu