Okul

Yalan Söylemek İle İlgili Kompozisyon

Toz pembe yalanlar olsa dahi bir noktadan sonra ortaya çıkıyor. Yalan söylemenin kötü olduğunu düşünürsek er yada geç ortaya çıkacağını bilmeliyiz. Yalandan sakınmalı, uzak durmalı, başımıza iş açacağını bilirsek eğer kendimizi koruyabiliriz. Yalancının mumu yatsıya kadar yanar, sözünden de anlaşılır.

Gereken durumlarda iyilik amaçlı yalan söylendiği olur. Önemli olan başkalarının hayatına zarar vermeyecek şekilde kullanılmasıdır. Yalan söylemek kişinin sahip olduklarını kaybetmesine, zarar görmesine neden olacağından dolayı dikkat edilmelidir. Yalanın iyisi de kötüsü de olmayacağın bilmemize rağmen dikkat etmeliyiz. Yalanın kötü olacağı, insanlara zarar vereceğini bilmelidir. Yalan söyleyen insanlar doğruluktan uzaklaşarak kendine alışkanlık haline getirir. Kendisi olduğu kadar çevresindekilere de aynı şekilde zarar verecektir. Yalandan uzak durulmalı, insanların kötülükten korunmaları gerektiği bilinmelidir. Birisinin adı yalancı olarak çıktıktan sonra çevresindekiler artık ona inanmamaya başlar. İnançları sarsılır önemli bir olayda doğru söylese dahi insanlar inanmaz.

Yalan söylemek toplumsal inancını kaybetmesine neden olur. Başkalarından alacakları yardım olsa da ulaşamazlar. Sıkıntı ve sorun yaşayarak yaşamları daima olumsuz etkilenir. Yalancılar değerlerini kaybederek saygınlıklarını unuturlar. Kendilerine ve başkalarına tek getirdikleri zarar olur. Söyledikleri yalanlar büyük olduğu kadar zararları da o kadar çok olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu