Okul

Yalancının Mumu Yatsıya Kadar Yanar Hikayesi

Yalan söyleyen kişilerin yalan söyledikleri elbet anlaşılır. Yalan söylemek sizin aklınızda daima tutmanız gereken bir şey olmasına neden olur. Yalan söyledikçe bunlar zamanla artar çekilmez hale gelir.

Vakti zamanında Vakıflar lisesinde eğitim gören üç öğrenci varmış. Derslerinde başarılı, burslu olarak eğitim alıyorlarmış. Gece vakti ışıklar söndüğünden derslerine çalışacak lamba bulamadıklarından kendileri bir yöntem geliştirmişlerdir. Her gün aralarında para toplayarak birisi gidip mum alacaktı. Düzenli olarak böyle işlerken aralarından birisi gün içinde parayı harcar. Arkadaşlarına söylemez ama ardından atık mumları toplar, eriterek onlardan mum yaparmış.

Zaman içinde böyle devam ederken yalancı birisi mum aldığını söyleyerek o mumu getirir. Yakarlar ama normalden çok daha hızlı erir. İpi ise normal ip olduğundan dolayı uzun süre yanmaz kendi kendine sönermiş. Bunun üzerine mumda sorun olduğunu anlarlar ve incelerler. Biz sana para verdik sen nasıl böyle mum aldın, diye sorarlar. O vakit yalancının mumumum yatsıya kadar yandığını söyleyerek arkadaşlarının yaptığının yanlış olduğunu gösterdiler.

Yalan söyleyince ömrü uzun olmaz, yalancının mumu yatsıya kadar yanar. İnsanlar belli yerlere gelmek için fazlası ile uğraşıp çaba gösterirler. Yalancılarda aynı şekilde kendilerini ortaya çıkartırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu