Okul

Cemaatle Namaz Kılmanın Topluma Faydaları

Namaz ev ortamında dahi kılınabilir ama cemaatle birlikte namaz kılmanın faydası çok daha fazladır. İslam dininin hoşgörü dini olduğu gibi insanların bir arada olması önemlidir.

Toplu halde cemaatle birlikte kılınacak namazın sevabı çok daha fazladır. İnsanların kaynaşması, birbirlerini tanıması, zorda olanlara yardım eli uzatılarak birlik beraberlik sağlanır. İslam dinini kurallarını yerine getirmiş oldukları gibi manevi anlamda kendilerini huzurlu hissederler. Selam alıp vermekle birlikte dinlerine olan bağlılıkları gelişerek hoşgörü ile karşılanırlar.

Zengin fakir ayrımı yapılmaksızın herkesin ibadete gelmiş kul olarak görülür. Kimse zenginliklerinden bahsetmez, gerektiğinde fakirlere el uzatılarak yardımcı olunur.

Birlikte namaza durarak din kardeşlerini tanırlar. Toplumsal barışın gelişmesinde rol oynar. Dinine bağlı kişilere karşı hoşgörü yaklaşılarak gösterilirler.

Camilerde bir arada olmak insanlara ibadet etmeye teşvik eder. Millet ve ümmet bilinicini aşılayarak birlik olmasını öğrenirler.

Toplumun her kesimi insanlarla kaynaşır. Birbirlerine karşı güzelliklerle bakarak arkadaşlık, dostluk bağlarının gelişmesi sağlanır.

Birlikte namaz kılıp ibadet etmek aynı zamanda sünnet olmaktadır.

Camide insanlar sorunlarını anlar, sorunlarına yönelik çözümler üretilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu