Okul

Yapılan İyilikler Hangi Amaçla Yapılmalıdır

İnsanlara yapılacak olan iyilikler hangi amaçlar doğrultusunda neden yapıldığı düşüncesini oluşturur. İyilik yapılacaksa eğer kişi hem karşısındakine hem de kendisine iyilik yapmış olur. Toplumun kalkınması ve gelişmesi için bu iyilikler gerekli görülmektedir. İnsanlar elinden geldiğince başkasına yardım ederse toplumsal sorunların önüne geçilir. Genelde sınıf ayrımları insanlar arasında sorunlara sebep olur. İyilikler bu sorunların giderilerek insanların rahatlığa ulaşmasını sağlamaktadır.

Fakat toplumsal algı olarak her iyiliğin bir karşılık beklentisi olduğu düşünülmelidir. Yapılacak olan iyilikler insanlara sevgi, merhamet ve değer sunması gerekmektedir. Karşılık bekleyerek yapılan iyilikler gerçek bir iyilik değildir. Beklenti içinde olmak insanların hayal kırıklığı içine düşmesine neden olabilmektedir. Çevremizdeki insanların mutlu olması bizim yapacağımız iyilikler içerisinde olabilir. Yapılacak iyilikler karşısında beklentiden uzak olmalı ve karşımızdakilerin tamamen mutlu olmasını istemeliyiz.

İyilik yapmak başkasının yararına, ona destek olmak, mutluluğuna yardımcı olmak için yaptığımız tüm davranışlar iyilik olarak değerlendirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu