Okul

Yardımlaşma Nedir Önemi

İnsanlar sosyal canlılar olmasından yalnız başlarına yaşayamazlar. İhtiyaçlarını tek başına gideremezler. Tarımcılık, üreticilik, dağıtım ve mesleklerin hepsini yapamadıklarından dolayı bir konuda uzmanlaşan kişiler o konuda yardım eder, diğerlerinden sahip mesleklere göre yardım alırlar. Yardımlaşmanın sağlanması insanların sosyalleşerek birbirlerini anlamalarına yardımcı olur. Çevrelerinde aile, arkadaş, eş, dost gibi insanları yanında görüp yardım isterler. Maddi manevi olarak ihtiyaçlarımızı yakınlarımızdan karşılarız.

Yardımlaşma, insanların ihtiyaç duyduğu bir konu üzerinde başkalarından destek almasıdır. Yardımlaşma değeri oldukça yüksek kavram olup yaşantımızda her şeye muhtaç olabiliriz. Kimse kimseye muhtaç olmayacağı gibi düşünce yok bunun üzerine dinimizde “Düşmez kalkmaz bir Allah’tır” sözü söylenmiştir. Allah haricinde herkes muhtaç olabilir neyin nerede nasıl olacağı belli değildir.

Yardımlaşmanın önemini atalarımız da dahil olmak üzer dile getirmişlerdir. Atasözleri geçmişte yaşanıp günümüzde ders çıkartabileceğimiz önemlerdendir. Komşu komşunun külüne muhtaçtır, sözünden anlayacağımız gibi insanlar birbirlerine muhtaç olacağının ifadesidir. Yardıma ihtiyacı olan kişilere yardımcı olmamız yarında bizim düşmemiz durumunda bize yardımcı olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu