Okul

Yaşadığımız Yer Hayatımızı Nasıl Etkiler

Yaşadığımız yerin özelliklerini taşırız. Kırsal alanlarda yaşayanlar zorlu yaşam şartlarına bedenini alıştırırken, kentsel alanda yaşayanlar ise daha rahat yaşam sürdürür. Biyolojik ve sosyolojik alandaki değişiklikler insanları etkilemektedir. Yaşadığımız yerin coğrafi özellikleri bize farklı kültür ve değer kazandırır.

Coğrafya, iklim özellikleri, yeryüzü şekilleri, bitki örtüsü gibi etkenler insan yaşamını etkiler. Huy ve davranışlar beslenme ve hayat şekillerini farklılaştırmaktadır Temel sebepleri iklim olarak beslenmesine kadar her alışkanlığı değiştirir. İnsanlar yaşadığı yere uyum sağlar. Yemesinden içmesine kadar her şeye etki eder.

Anadolu topraklarında yaşayan insanların yemek kültürü de farklıdır. Kendilerine has yemeklerini elde pişirir el becerileri artar. Modern bir şehirde yaşayan insan fırınlardan dışarıdan yemeklerini alır ihtiyaçlarını o şekilde karşılar. Yaşanılan bölgenin sıcaklığı giyimden yemeğe kadar her şeyi değiştirmektedir. Hangisi insanın temel ihtiyacını karşılar durumdaysa o yönde şekilleniyor. Yaşadığımız yerin kendine has örf ve adetleri varsa ona uygun şekilde yaşanır. Toplum içinde belli başlı kurallar vardır insanlar bu şekilde devam ederler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu