Okul

Yasalar Neden Önemlidir

Yasaların varlığı insan hayatını daha düzenlenmesinde ihtiyaç duyulur. İlk olarak yasalar 1839 yılında Tanzimat Fermanı ile yönetimin bağlılığı hukuka olmuştur. İnsanların yaptıkları ve ettiklerinin gün yüzüne çıkmasında önemlidir. Cumhuriyet döneminde toplumsal yasalar daha belirgin hal alarak insanlara sunulmuştur.

Osmanlı Devleti hukuksal alanda gelişmemiştir. Cumhuriyet ile daha düzenli yönetim gelmiştir. Hukuk alanında yargı daireleri kuruldu. Gelişen ekonomik, sosyal, siyasi yapılar yasaları da beraberinde getirmiştir. İnsanlara hak ve özgürlükler verildi. Bunların korunması için hukuksal alanda çalışmalar yürütüldü. Yasalar yapılarak daha rahat, huzurlu yaşama ulaşılması sağlanmıştır.

Yasa ve kurallar toplum için gereklidir. Hukukun güvenirliği adillik ve eşitlik sayesinde olmuştur. İyi hazırlanmış kurallar toplumu çağdaş medeniyetler seviyesine yükseltir. Hukuk devleti olmak toplumun güvenini kazandırır. Hukuk kuralları toplumun gelişmesinde önem taşır.amacını yitirmiş ve yozlaşmış hukuk ortaya çıktığında halk güvenini yitirerek iç isyanların çıkmasına neden olur.

Yönetimde bulunan ve toplumda yaşayan tüm vatandaşların kurallara uyması gerekir. Yasalar her kesimden herkes için yapıldığı asla unutulmamalıdır. Doğru alınacak kararlar insanları yücelterek istenilen noktaya ulaşmasında yardımcı olur. Sınıf, ırk, cinsiyet ayırt etmeden insanlar yasalara dahil edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu