Okul

Bursa’nın Nüfusunun Yoğun Olmasının Nedenleri

Bursa ili bölgesel olarak diğer yerlere göre nüfusu fazla olmaktadır. Son sayımlar 2014 yılında yapılmıştı, Bursa ilinin nüfusu 2.787.539 kişi olduğu belirlendi. Dünya üzerinde yaşanabilir şehir listesinde ve Türkiye’de ilk sırada yer almaktadır. Nüfus yoğunluğunun başlıca sebepleri sanayileşme, verimli ve düz topraklara sahip olması, iklimin ihtiyacı, Bursa’nın konum bakımından elverişli alana sahip olmasıdır.

Endüstriyel Tarım ev Sanayi alanında önemli yere sahiptir. Otomotiv kuruluşlarının yan sanayileri ile ormancılık ve mobilya sektörü de bölgede faaliyet göstermektedir. Bölgenin nüfusunun artışında etkili olmaktadır.

İç Anadolu bölgesinde tarımcılık teknolojik aletlerle yapılmasıyla insan gücüne ihtiyaç azalmıştır. Köy kesimlerde miras paylaşımlarından toprakların bölüştürülmesi insanları göç etmeye zorlamıştır. Çeşitli alanlarda çalışmaların elverişsiz olması insanları şehirlere göçe zorladı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaşayan insanlar terör olaylarından dolayı batıya doğru göç ettiler. İş alanına çeşitli gelişmeler gösteren Bursa ili göç için uygun olmasıyla insanlar buraya göç etmiştir. Sanayileşme ve ulaşım alanında elverişli olması günümüzün işlek şehirlerinden birini oluşturmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu