Okul

Yaşama ve Sağlık Hakkı Nedir

Yaşama ve sağlık hakkı insanlara doğuştan itibaren verilen en temel haklardandır.

İnsanlar yeryüzünde yaşam sahibi olarak çoğalma gösterir. Yeryüzünde yaşam sağlayan insanların huzur bulmaları ve yaşamlarını sürdürebilmeleri için gereklidir. Merhamet bağları ile yeryüzünü yaratan Allah’ın takdiri ile yaşam verilmektedir. İnsanlar farklı dil, din, ırk, cinsiyete sahip olabilirler. Herkesin eşit olduğu nokta yaşama ve yaşamlarının sürdürme haklarıdır.

Canlı olarak doğadaki her canlının yaşama hakkına sahip olduğudur. Gerek dinen olsun gerekte hukuken bunlar insanlara verilmiştir. Kimse kimsenin yaşama hakkını elinden alamaz. Her yaratılmış olan canlı korunarak yaşama hakkından mahrum bırakılmayacağıdır. Varlığını ve yaşamını sürdürmesinde önemli hakka sahiptir.

Sağlık hakkı anayasa tarafından verilmektedir. Yaşama hakkına sahip olan insanların insan gibi yaşamaları için sağlık haklarına sahip olmaları gerektiğidir. Herkesin kendisine özgü fiziksel ve zihinsel bütünlükleri vardır. Bu sayede hareketliliklerini sağlayarak yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Tıbbi ihtiyaçlar kanunen olarak insan vücut bütünlüğüne dokunmadan verilmelidir.

Barınma ve beslenme gibi temel insani ihtiyaçların insan onuruna yakışacak şekilde sunulması gerektiğidir.

Bedensel sorunlar ve engelleri olan kişilerin destek olmak amaçlı birbirlerine yardım sağlamaları gerekir.

Yaşanılan çevrenin korunması gerekli konularda bilgi sahibi olma hakkına sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu