Okul

Bayram Sevinci İle İlgili Kompozisyon

Bayramlar kültürümüzde önemli yere sahiptir. Dini günlerden sayılarak insanlar dinin kuralları gereğince bayramı karşılar ve kutlamalar yapar. Ülkemizde bayramlar oldukça geniş alanlara sahiptir. Dünya üzerindeki gözlemlere baktığımızda tüm bayramlar sevinçle, coşkuyla karşılanarak güzelce kutlanır. Ulus olarak ortak değerlerimizin başında bayramlar gelir.

Bir İslam ülkesinde Ramazan ve Kurban bayramı vardır. Dini bayramlar olduğu gibi o günler dinimiz için önemli olarak sevinçle karşılanır. Çocuklara yeni giysiler, ayakkabılar alınır bayram günü harçlıklar verilerek herkes sevindirilir. İslam devletinde sevinçler bu sayede uzun yıllar boyunca taşınarak insanlara sunulmuştur. Hepsi coşku, mutlulukla kutlanarak insanlar birbirlerine hoşgörü ile yaklaşır. Dini bayramların yaşanması evlerde tatlı bir telaşa sebep olur. İlk gün bayram namazı ile başlayarak bayramlaşmalar sürer. Misafirlikler olsun herkes güzel şekilde ağırlanarak sevgi dostluk bağları üst seviyelere çıkar. Kurban bayramında insanlar kurbanlarını keser ihtiyaç sahiplerine ikram ederler. Dini bayramlarda bayramlaşıp küçükler büyüklerini ziyaret ederler. Kimse unutulmadığı gibi insanlar paylaşımlar içinde bulunurlar.

Bayram topluma barış sevinç huzur getirir. İnsanlar yaşar güzel zamanlarını geçirir. Dünya üzerinde barışın sağlanarak toplum içinde hoşgörünün en yüksek seviyede olduğunu gösterir. Yardımlaşma ve dayanışmanın bir gün olmaması gerekip elimizden geldiğince ihtiyaç sahibi olanlara sahip çıkmalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu