Okul

Yazının Bulunmasının Sonuçları

İnsanlık için en önemli buluşlardan birisi de yazının icadıdır. Tarihsel boyutunun detaylarına girmeden kısaca şöyle özetleyebiliriz. İlk resimlerle başlayan yazı zaman içerisinde gelişerek her dile uygun harflerin meydana getirdiği kelimelerden oluşan cümlelerle geçmişten günümüze tarihsel kültürümüzün de akışını sağlamıştır.

Yazı sayesinde nesillerden nesillere kültürler aktarılmış, tarihi olaylar günümüze kadar ulaştırılabilmiş, toplumlar arası iletişim daha kuvvetlenmiştir. Kayıt altına alınan bilgiler günümüze kadar aktarılmış böylece geçmişimizle ilgili önemli olayları bugün bilmemiz sağlanmıştır. Yazı insanlığın ihtiyacını karşılamıştır. İnsanlar için ortak iletişim yöntemi olarak kullanıldı.

Haberleşmedeki önemi sayesinde uzaklar yakın olmuş, hasretler bitmiş, düşüncelerimizi ve bilgilerimizi yazıya dökerek saklanmalarını sağlayabilmişiz. İletilmek istenilen her türlü bilgi yazı kullanılarak karşı tarafa aktarılır olmuştur. İnsanlar için yeni bir dönemin başlangıncının habercisi olmuştur.

İnsan hakları, kanunlar, yazı sayesinde yapılan eğitimlerle kaleme alınabilmiş yaygınlaştırılmış ve kalıcı hale getirilebilmiştir.

Görüldüğü gibi saymakla bitiremeyeceğimiz kadar çoktur yazının bulunmasının önemi.

Yazı insan hayatına rehberlik ederek bilim ve tekolojinin gelişmesi sağlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu