Okul

Dürüstlük ile İlgili Deneme Yazısı

İnsan hayatı boyunca bazı değerlere sahip olur. İnsanı olgunlaştıran ve karakterini oturtan değerlerdir. Dürüst bir insan kolay kolay kişiliğinden vazgeçmez. Dürüstlüğünü yaşamı boyunca koruyarak devam ettirir. Büyüklerimiz dürüstlüğe dair nasihatler verir. Hayatta sahip olunabilecek değerlerin başında geldiğini belirtir. Ahlaki değerler arasında en değerlisidir.

Dürüst insanın bakış açısı herkese eşittir. Dürüstlük için adil, merhametli, yardımseverde olmak gerekir. Dürüstlük tek başına önem sahibi olmadığından kişinin karakteri iyiye doğru kaymıştır. İki yüzlü davranmaz, dedikodu yapmaz, iftira atmaz yaşamı boyunca insanlara yol gösterir. Dürüstlük samimi içten gelen bir davranıştır. Adil ve merhametli davranmayı gerektirir. Kişi vicdanı ile hareket ederek doğru kararlar alır. Dürüst olmak çalmamak, ihanet etmemek, sözünün eri olmaktır. Bireysel ve toplumsal sorumluluklarını yerine getiren insandır.

Çevresi tarafından sevilir, saygı duyulur, insanlar kendisini parmak ile gösterir. Dürüstlük er ya da geç kazanır. Bugün kaybetse dahi geleceğinde dürüstlüğünden dolayı ödüllenir. Dürüst insanın yardımına herkes koşar. Kişinin karakterini bilirler, her türlü yardım ve desteği sağlarlar. Dürüst insanın gösterdiği merhamet insanlara yol gösterir. Toplumda dürüstlük değeri çok az kişide bulunur. Toplumun büyük bir kısmı çıkarları doğrultusunda hareket eder. Bu insanların dürüst olduğunu söylemek haylice zor olur. Aile hayatında, okulda, iş hayatında her yerde doğrudan şaşmayarak dürüstlüğümüzü koruyabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu