Okul

Yediğimiz Besinler Kemik Yapımızı Nasıl Etkiler

Beslenmemiz küçük yaştan itibaren devam etmektedir. Boyumuzun uzaması, kemiklerin gelişimi, dişlerimizin büyümesi gibi vücudumuzda gelişmeler sağlar. Çocukların gençlik çağında beslenmesi kemik gelişimi için oldukça önemlidir. Dengeli ve düzenli beslenmek kemiklerin güçlenmesini sağlayarak ideal gelişmeye ulaşmasında yardımcı olur. Kemik gelişimini hızlandıracak olan besinlerin başında fosfor ve kalsiyum ihtiyacı duyulur. İki minerallerden vücudumuz aldığı zaman besinler kemik gelişiminde yardımcımız olacaktır.

Fosfor ve kalsiyum ihtiyacımızı et, balık, süt ve süt ürünlerinden karşılayabiliriz. Küçük yaşlarda düzenli olarak beslenmemiz kemik gelişimimize yardımcı olmaktadır. İdeal boy oranına ulaştığımız gibi güçlü ve sağlıklı kemiklere sahip oluruz.

Beslenme alışkanlığı doğru şekilde olduğu zaman çağımızın hastalığı obeziteden uzak kaldığımız gibi sağlıklı yetişmemizi de sağlamaktadır. Boy uzama sorunu olmadan vücudumuz gelişme gösterebilir. Kemikler, dişlerimiz, vücudumuzun yapısı bu sayede dengede olacaktır. Hazır yiyecekler olan fast food çeşitlerinden uzak durulmalıdır. Yağlı ve sağlıksız olduğu gibi gelişimi etkileyerek gençlik çağında ciddi sorunları beraberinde getirebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu