Okul

Ses Kirliliğinin Nedenleri

Ses kirliliğini gürültü kirliliği olarak görüp yorumlayabiliriz. Çevremizde insan için rahatsızlık seviyesi olan seviyeden çok daha fazla gürültünün ortaya çıkmasıdır. Ses kirliliğine uzun süre maruz kalınması sonucunda sağlık sorunlarını etkilemektedir.

Ses kirliliği insanların yaşam alanlarının yakınlarına sanayileşme alanlarının kurmasıyla ortaya çıkmaktadır. Gerektiğinden çok fazla ses çıkarken araçların kullanılması, tesislerin ve alanların yapılması çevresel olarak kirliliği oluşturur. Ses yoğunluğu birleşerek artış gösterip insan sağlığını etkileyen duruma gelir. Büyükşehirlerde araçlar, makineler ve sesli alanlardan ötürü artış gösterir. Sanayileşme ile birleşerek ses kirliliği insan yaşamına olumsuz yönde etki bırakır. Araçların sayısı artması, bilinçsiz şekilde kullanılması ses şiddetini de arttırır.

Plansız yerleşme ve kontrolsüz nüfus artışına bağlı oranla artar. İnsanlar gerektiğinden fazla ses çıkartırlar ama karıştığından bunun farkına varmazlar. Uzun süre gürültülü ortamlarda duran kişiler geçici duyma kaybı yaşarlar. Uzun süre buna maruz kalan kişilerde işitme kaybına neden olur. Psikolojik olarak işlerine odaklanamadıkları gibi doğru düşünemezler. Ruh sağlıklarında bozulmalar agresif ve sinirli olmalarına neden olur. Ev ve iş yerlerinde kullanılacak ses yalıtım malzemeleri sayesinde ses kirliliğinin etkileri azaltılabilir. Yüksek ses çıkarkan fabrika, mekanlarda çalışırken, egzoz seslerini azaltılması için kulaklık kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu