Sorular Cevaplar

Yedikule Zindanlarının Efsanesi

Tarihin meşhur ve gizemli zindanı olan efsanevi Yedikule zindanlarının kendi hikayesi vardır. İstanbul’u güneybatıdan çevreleyen ve büyük surlara sahiptir. I. Theodosius tarafından 390 yılında inşa edilmiştir. Dönemin önemli bilgileri, evrakları ve yazıları burada saklanmıştır. Yavaşlarda tutsak edilen esirlerinde mahkum edildiği zindanlar olmaktadır.

Osmanlı döneminde Yedikule zindanları mahkumlar ve hapishane amaçlı kullanılmıştır. Kuleler oldukça yüksek olduğu gibi içinde bulunan kanlı kuyu ise insanları şaşırtacak konulara gebe olmaktadır. kuyunun dibinde denize açılan bulunmaktadır. Mahkumlar başları buraya bırakılarak kanları denize salınırmış.

Yedikule Zindanlarının Efsanesi
Bilinen efsanelere göre burada Paganlar denilen bir çok dine inanan insanlarda kalmıştır. Pagan kişiler acılara ve zulümlere karşı kendilerini korumuşlardır. Yapılan her türlü işkence ve zulüm onları etkilemeyerek direnmeyi öğrenmişlerdir. Paganlar için inanılmaz boyutlarda işkenceceler yapılmaya başlamıştır.

Paganlardan birisi dayanamayarak Antik Latince dilinde haykırır. İşkence gören insanların ruhlarının zindanlara hapsolmasını, Mesihin dünyaya gelene kadar burada kalmalarını ister. Mesih dünyaya geldiğinde zindanlarda işkence görenlerin tekrar dirilerek hesap sormalarını ister. Tarihte sözleri önem taşımamıştır ama efsane olarak yer edinmiştir.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu