Sorular Cevaplar

Yurtdışında Popüler Meslekler

Gelişen dünya ile birlikte mesleklere olan ihtiyaçlarda devamlı dalgalanma oluyor. Eskiden öğretmenlik mesleği paha biçilmezken, bugün önemli mesleklerin yerini teknoloji alanında olanlar alıyor. Küçük yaştan itibaren hayaller ve hedefler bir meslek üzerine yoğunlaşır, hayatın getirisi size destek mi sağlayacak yoksa tökezleyecek misiniz? Seçeceğiniz meslek yaşamınızı ve yaşayacaklarınızı gösterir.

Modern ve gelişmiş ülkelerde olan popüler meslek grupları nelerdir?
Mühendis, muhasebeci, bilgisayar mühendisi, network güvenliği uzmanı, yazılımcı genel olarak ihtiyacı olan popüler mesleklerdir. Yurtdışındaki meslekleri birbirlerinden ayırırken ülke bazlı bakılmalıdır. Gelişmiş bir dünyada ihtiyaç duyulan mesleklerin başında bilindiği üzere teknoloji ve bilişim gelmektedir. Yazılım alanında gelişmiş birisi önemli teknoloji şirketlerinde görev alabilirler. Avustralya madencilik gelişmiş olduğundan maden mühendisliği önemlidir, Dubai gibi bir ülke de finansal bakımından bankacılık mesleğinin popüler olduğunu görüyoruz. Ülkelerin ihtiyaçları göz önüne alarak belirlenebilir. Almanya gibi gelişmiş bir ülkede motor tamirciliği, kaynakçılık gibi işlerde ilgi aranmaktadır.

Ülkemizde aldığımız eğitimlerin yurtdışındaki ülkelerdeki üniversitelerde yeterli olup olmadığını önemlidir. Denklik bakımından öğretmenlik, mimarlık, doktorluk gibi alanlarda yurtdışında ekstra sınav, eğitimlerden geçmeleri gerekebiliyor. Yabancı ülkelerde oturma ve çalışma izinleri ile yurtdışında izin alıp alamayacağımız önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu