Okul

Yıldız Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir

Yıldızlar genel anlamda parlaklıklarıyla, büyüklükleriyle ve hareketleri ile birbirlerinden ayrılırlar. Evrende görüp göremeyeceğimiz her şey hareket halindedir. Ancak bu hareketle hız ve yön konusunda birbirinden ayrılırlar.

Bazı yıldızlar bize hareket etmiyormuş gibi gözükürler ve parlaklıkları hiç değişmezmiş gibi gözükürler. Ancak bu tarz yıldızlar hareket ediyor ve parlaklıkları değişiyordur ama bu uzun zaman sonra gerçekleşiyordur. Çok uzun sürede meydana gelen bu değişiklikleri gözlem sırasında fark edemeyiz. Bu tarz yıldızlara sabit yıldızlar diyoruz. Bugün için güneşe de sabit yıldız diyebiliriz ancak uzun süre sonra yıldızımızda değişecektir. Değişken yıldızlar, parlaklıklarının değiştiğini fark ettiğimiz yıldızlardır. Bu değişimin sebebi yıldızın önlerine başka yıldızların gölgesinin düşmesi yüzündendir.

Güneş tek başına dolaşan bir yıldızdır. Ancak uzayda ortak ağırlık merkezi olan yıldızların döndüğü çift yıldızlar da oldukça fazladır. Ayrıca altılı dokuzlu halde dolaşan çift yıldızlar da vardır. Çıplak gözle çift yıldızlar tek yıldızmış gibi gözükür, ancak tek olmadıkları ışınımların incelenmesiyle anlaşılmaktadır. Çift yıldızların birbirine yakınlığı izafidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu