Okul

Sargı Bezi Nedir Ne İşe Yarar

Pansuman yerinin sabit kalmasını sağlayan, organların uygun şekilde sabit tutmak, sarmak ve gerektiğinde o bölgeye basınç uygulayarak hareketi azaltmak için kullanılan sargı bezidir. Genelde sarılması ile o bölgede koruma sağlayarak dış etkenlerden korur. Bölgenin kirlenmesini önleyerek oluşabilecek mikrop kapma durumlarında etkilidir.

Üçgen sargı bezleri yaralı organların yarılması için kullanılır. Başörtüye benzer şekilde kenarları üst üste gelecek şekilde üçgen şeklini almaktadır. Göğüs, karın, kol, bacak ve saç derilerinde oluşan yaraları sarmak için kullanılmaktadır.

Silindir sargı bezleri rulo şeklinde olur, uzunluk ve genişlikleri eşit olup gövdenin sarılması için oldukça uygundur. Ortalama 1,5-2 metre uzunluğa sahip olup yaralı bölgenin sarılması için yeterlidir.

Özel sargılar, bunlar genelde fıtık bağları, kuyruklu sargı, çok kuyruklu, alçı sargılarında kullanılmaktadır. Farklı sargı şekillerine ve bezlerine sahip olarak kullanılan türler özel olarak belirlenir.

Sargı sarma şekilleri spiral, ters spiral, sekiz sargı, spika sargı, el sargısı, parmak sargısı ve baş sargısı olmak üzere farklı şekillerde kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu