Okul

Cesaret İle İlgili Deneme Yazısı

İnsanın karakteri doğduğu topraklardan gelir. Yaşadığı yerin örf ve adetlerine uyum sağlayarak kendini geliştirir. Zaman kişiyi olgunlaştırır. Ruhen ve bedenen bir olgunluğa ulaşır. Olgunlaştıkça karakterinin bazı noktaları baskın gelir. Cesaret yaşadığı yerden kazanılır. Hayat şartları insanı değiştirir. Çevremizde birçok faktör hayatımızı doğrudan etkiliyor.

Cesaret insanın hayatına yön verebilecek duygulardandır. Yaşamımız süresince karşılaşabileceğimiz sorunları aşmak için cesarete ihtiyaç duyacağız. Sorunların aşılmasın da cesaret duygusunu geliştirmeliyiz. Cesaret ile aptallık arasında ince bir çizgi vardır. Olayları yorumlayarak hareket edersek cesaretin karşılığını başarı ile alırız. Fakat düşünmeden atılacak her adım aptallığa giden yoldur. Beraberinde sayısız hatayı da getirecektir.

Cesaretin kaynağı yaşadığımız yerdedir. Kırsal alanda yaşayan biri ağaçlara tırmanır, hayvanlarla iç içe olur, zorluklara göğüs gerer, engelleri aşar, soğuk ve sıcağa karşı dayanıklı olur. Şehir hayatında cesaret çok daha farklıdır. Zorluklar, engeller, sıkıntılar gibi konularda cesaret gerektirir. İnsanlar yaşadıkları yerde korkusuz bir hal alabilir. Cesaretini kullanarak engelleri de aşabilir fakat bazı durumlarda cesarette yeterli olmaz.

Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi cesaretin de fazlası zarardır. Adımlarımızı çok daha temkinli atarak kendimizi korumalıyız. İstenen sonuçlara ulaşmamız daha kolay olur. Yürekli olmak insanın haksızlıklara karşı en büyük cesaretidir. Bir haksızlık varken susup durmak yerine onun karşına dikilmeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu