Okul

Yunus Balıkları Birbirleriyle Nasıl İletişim Kurarlar

Yunus balıkları hakkında bir çok bilgi duymuş olacaksınız ancak onları çok özel kılan özelliklerinden biri ses dalgaları ile iletişim kurmalarıdır. Suyun altında gönderdikleri frekanslar bir başla yunus tarafından algılanarak iletişim sağlanır. Canlılar yaşamlarını sürdürebilmek için çevrelerine ve diğer canlılara ihtiyaç duyarlar. İletişim kurmaları haberleşme alanında en büyük yardımcılarıdır.

Yunuslar iletişim kurmak için baş bölgelerinde özel bir organ bulunur. 200 bin kez titreşerek ses dalgaları yaratarak iletim yapar. İnsanın işitemediği frekans değerlerinde göndererek yunuslar birbirleri ile haberleşirler. Çok uzak mesafelerde olmalarına rağmen ses titreşimleri kilometrelerce öteye ulaşabilmektedir. İnsanlar işitemez ancak bir takım sesler duyabilirler, konuşma sesleri gibi karşılıklı birbirlerine aktarılır.

Titreşimler sayesinde yüksek ses dalgaları oluşturularak iletişim kurulur. Çevrelerindeki cisimleri tanıyarak hareket ederler. Sonar cihazlarının çalışma mantığına benzer şekilde doğadaki canlılarda iletişim kuruyor.

Yarasalarda ses titreşimleri sayesinde çevresindeki cisimleri algılayarak görme yeteneğine sahip olur. Yaydıkları ses dalgaları tekrar kendilerine ulaştığında hangi noktada ne olduğunu algılayarak tanırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu