Okul

İnsanın Davranışlarında Özgür ve Sorumlu Olması Ne Demektir

İnsan, özgür iradeye sahip kendi kararlarını kendi verebilen akıllı düşünebilen canlıdır. Seçimler karşısında düşünerek hareket eder ve kararını verir. Yaşamı boyunca öğrendikleri edindiği engin tecrübelerle kendisine yön verme iradesine sahiptir. Kendi kararlarını kendi vererek hayatını devam ettirir.

Özgürlük ve sorumluluk doğrudan insan hayatını etkilemektedir. İnsan sorumluluklarının bilincinde olarak yaşamını sürdürür. Doğru değerlendirilen fırsatlar insan yaşamına refah gibi duygular katarken yanlış kararlar insanı zor durumda bırakır. Özgür irade, hiçbir şekilde baskı altında kalmadan kendi düşünceleri ve davranışları ile hareket etmektir. Burada insan kendi iradesiyle karar almalı. Başkalarının hak ve özgürlüklerine engel olmayacak şekilde de yaşamını devam ettirmelidir.

Sorumlu olan kişi en başta kendisine karşı ardından çevresine karşı sorumludur. Yaptığı her hareketin sorumluluğu kendisini bağlayıcı durumdadır. Hatalarımızın bedelini kendimiz ödediğimiz gibi doğru kararlar alarak iş yapmak ise başarı getirir. Özgür irademizi kendimiz kontrol edebiliriz, başkasının baskısı altında kalmadan ne yapacağımıza zarar veririz. Ancak yaptıklarımıza kılıf uydurmamalı irademizin olduğunu da unutmamalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu