Okul

Eğitimde Ödül ve Cezanın Önemi Nedir?

Anne ve babalar çocuklarının davranışlarının cezalandırılması, başarılı oldukları zaman ödüllendirilmesinden yana olmalıdır. Başarılı olduklarında doğru olduğunu bilmelerine yardımcı, yaşamlarında emeğin, çabalamanın ve güzel bir şeyler yaptığında onlara olumlu olarak döneceğini bilmelilerdir.

Anne babanın çocuğa karşı olumlu davranışları, çocukların eğitimindeki en önemli destektir. Gelişim göstermeleri, kendilerine olan özgüveni arttırmaları onların başarıya ulaşmasını sağlar. Davranışları onaylamak için gülümseme, takdir etme, kafa sallama, dokunma ve ses ile onaylama şeklinde tasdiklenebilir.

Ödüllendirme olarak illa maddi anlamda olması gerekmez. Duygusal anlamda anne ve babaların onaylamaları mümkündür. Başarılarına destek olarak takdir edilmeleri doğruluğunu göstererek kabul etmeleri sağlanır. Maddi anlamda ödüllendirilmek çocuğun doyumsuzluğa neden olur. Kucağa alıp gezdirilmesi, güzel söz, oyun oynanması, birlikte vakit geçirilmesi ile olabilir. Okul döneminde okşama, öpme, sevme, birlikte ders çalışma eğitimde başarıyı yakalamasını sağlar.

Eğitimde ceza
Yanlış yaptıkları zaman, yaptıklarının yanlış olduğunu gösteren hareketler olmalıdır. Davranışları hatalı olduğu takdirde anne babalar tepki vermemesi, çocukların hataları tekrarlamasına neden olabilir. Cezalandırma şekilleri aşırıya kaçılmayacak ama yaptıklarını tekrarlamayacak noktada olmalıdır.

Uyarılma: Ufak hatalar olması durumunda çocukların uyarılması gerekir, anne-baba uyarma yöntemi ile bilgi vererek hatasının daha büyük sonuçlar doğurabileceği konusunda bilgilendirmelidir.

Konuşulmalı: Çocuklar yaş bakımından anlama güçlüğü çekebileceğinden konuşulması gereklidir, çocuk ile yaşına uygun şekilde anlatılmalı. Çocukla çocuk olunarak zararlarının neler olabileceğini, neden yapmaması gerektiği anlatılmalı.

Ceza hatırlatılmalı: Ceza unutulduğu takdirde tekrarlaması kaçınılmaz olur. Çocuğun yapacağı hata daha önceden bildirilmiş ve unutmuşsa onu engelleyebilir olmalıdır. Yanlış davranışlarının ona getirebileceği zararları da bilmesi gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu