Okul

Yurtta ve Dünyada Barışın Gerçekleşmesi İçin Neler Yapılabilir

Yurtta ve cihanda barış tüm dünya insanı için gereklidir. Savaşların bazı sebepleri dünya nüfusunun hızla artış göstermesine bağlanıyor. İnsanlar dünyadaki kaynakları tüketmesi bazı kısımların geleceğini etkileyeceğinden dolayı savaşa zemin hazırlanıyor. Nüfusun düşürülmesi dünyanın ömrünü daha da uzatmaktadır. Cumhuriyetin ilanından itibaren Atatürk, ülkemizin ve dünyanın barışa bakışını değiştirmek için çabalamıştır. Ülkeler komşularıyla barışçıl ilişkiler sürdürerek barışı koruması gerekmektedir. Çabalarımız sayesinde insanlarla ilişkilerimizi kuvvetlendirmemiz mümkündür.

Dünya üzerindeki barışın devamlılığını sağlamak için savaşlara yer verilmemeli. Bazı güçlerin kanlı savaşlara sebep olmaları, insanları piyon olarak görerek silah ticaretine girmeleri savaşların en büyük sebepleridir. Ortaya çıkan savaşlar bir çok ülkenin ticaret yaparak para kazanmasını sağlamaktadır. Büyük yıkımların yaşanmasına rağmen günümüzde ciddi sorunlar yaşanabilir. Ülke neredeyse yok olma eşiğine gelir, halkın güvenliği kalmaz ve büyük göçler meydana gelir. Dünyanın çeşitli bölgelerinde savaşlar çıkarlar doğrultusunda gerçekleşir. Akıllı ve bilinçli insan savaşlara izin vermez. Eğitimli insanlar, başkalarının onları kullanmalarına müsaade etmez.

Savaşların engellenmesi için dine bağlı olmak gerekir. Dinine bağlı insanlar başkalarının canını almayacağını bilir. Günah olduğunu bilmesi insanların savaştan uzak yaşamalarına sebep olur. Bir arada yaşayan insanlar birbirlerine bu şekilde saygı duyarlar. Dünyadaki her canlının yaşama hakkı Allah tarafından kendisine verilmiştir. Allah’ın verdiği canı biz alamayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu