Okul

Kollarımızı Açarak Yönümüzü Nasıl Buluruz

İnsanlar yaşamları boyunca çeşitli yerlere göç etmiş, ihtiyaçları için yaşam alanlarından uzaklaşmışlardır. İnsanların gözlem yeteneğini kullanarak yönlerini bulmaya çalışırlar. Yön bulma yöntemlerinin birisi kollarımızı açarak yön bulmaktır. Günümüzde teknoloji gelişmesine rağmen bazen onlar olmadan yön bulma ihtiyacı duyuyoruz. Yön bulma yöntemleri ıssız yerlerde yönümüzü doğru şekilde bularak kurtulmamızı sağlayabilir.

İnsanlar çeşitli yöntemler kullanarak yönlerini bulmuşlardır. Gökyüzündeki cisimler, yıldızlar, yosunlar, karınca yuvaları, mezarlardan dahi yararlanarak yön bulma ihtiyacını karşılamışlardır. Bu sonuçlara dayanarak yön bulma sayesinde kaybolduğumuz da yönümüzü kolaylıkla buluruz.

Kollarımızı açarak yön bulmak için; Kollarımızı açarak, güneşin doğduğu tarafa doğru sağ kolumuzu uzatalım. Sağ kolumuz bize doğuyu gösterecektir. Önümüz kuzey, arkamız güney, solumuz ise batı olacaktır. Yönümüzü bu sayede büyük doğrulukla bulmamız mümkündür. Yönümüzü doğru şekilde buluruz, aynı zamanda gün batımında yönümüzü bulurken sol kolumuzu gün batımına doğru tutarız. Bu sayede gün batımı vaktinde de sol kolumuz batıyı gösterecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu