Sağlık

Yürüyüş Yapmak, Adet Sancısına İyi Gelir mi?

Yapılan araştırmalar sonucunda kadınların büyük bir kısmının adet döneminde ağrı hissi duyduğu tespit edilmiştir. Küçük bir kısmı da bu süreci hafif sancılar ile geçirmektedir. Kadınların hayatını olumsuz etkileyen bu ağrıların kanamadan önce ya da kanamayla birlikte başladığı ve adet sürecinin ortalarına gelindiğinde ise etkisinin azaldığı belirtilmiştir. Kadınların üreme dönemlerinin sona ermesiyle de bu sancılar tamamen ortadan kalkmaktadır.

Adet sancısının sebepleri

Adet sürecinde rahimde kasılma gerçekleştiği için rahme giden kan akışında azalma olur ve bu durum oksijen yetersizliğine sebep olduğu için vücutta ağrı hissedilmeye başlanır. Adet sancısının her kadında farklı düzeylerde görülmesi, kadınlar arasındaki psikolojik, genetik, sosyal ve ekonomik durumlar açısından çeşitlilikle açıklanmıştır. Sancıların sebepleri incelendikten sonra doğal tedavi yöntemleri adet sancısına iyi gelir mi? sorusu üzerinde durulmuş ve egzersizlerin etkisi incelenmiştir.

Ağrı tedavisinde yürüyüşün etkisi

Tedavi yöntemleri araştırıldığında yürüyüş yapmak etkili çözüm yolları arasına alınmıştır. Bulgular neticesinde yürüyüş sırasında yapılan egzersiz, kan hücrelerinde hareketliliği sağladığı için rahme giden kan akışında da artışı gerçekleştirmiştir. Kan akışının ise beraberinde oksijeni yükseltmesi ile ağrılarda hissedilir derecede azalma yaşandığı görülmüştür. Bu dönemde yürüyüşlerin vücudu çok yormadan, hafif tempo şeklinde yapılması sağlık açısından olumlu sonuçlar doğuracaktır. Egzersizlerin insan yaşamına sağladığı faydalar fiziksel ve psikolojik alanlar başta olmak üzere çoğu kişi tarafından bilinmektedir. Adet dönemi, kadınları fiziksek olarak etkilediği kadar psikolojik olarak da kötü bir şekilde etkilemektedir. Bazı kadınlar bu dönemde normale göre biraz daha stresli ve gergin olabilmektedir. Bu süreçte hasta hissine kapılarak kendilerini sosyal hayattan da soyutlamaktadır. Oysa egzersizler strese ve gerginliğe çok iyi gelmektedir. Yürüyüş yapmak ise adet sancısına iyi gelecek etkili bir egzersiz türüdür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu