Okul

Zararlı Alışkanlıklardan Korunmanın Yolları

Zararlı alışkanlıklar insanlar için bağımlılık derecesine geldiğinde kurtulması zor hale gelir. Vücuda zarar verdiği gibi sosyal alanda kişinin yaşamına etki yaratmaktadır. Sigara, uyuşturucu, alkol gibi zararlı alışkanlıklar en kötüleridir. Bağımlısı olan kişiler için sorun görülmese dahi ciddi sağlık sorunlarını göstermektedir. Gün geçtikçe insanların sıkıntıya düşerek sorun yaşamalarına sebep olur. Zorluklar çekerek sorunlar yaşamalarına neden olmaktadır. Psikolojik olarak kişiler yıkım halinde olurlar. Ruhsal anlamda çöküntüye düşmelerine ve bir daha asla kurtulamayacaklarını düşünerek benimseme safhasına geçiş yaparlar.

Zararlı alışkanlıklardan kurtulmanın kolay yollarından birisi hobi sahibi olmaktadır. Sigara içen birisi için hobiler sayesinde aklına gelmez, sağlıklı vücuda sahip olarak kendisini mutlu hisseder. Stres, yorgunluk, sorunlar insanları zararlı alışkanlıklara iten sebeplerden birkaç tanesidir. Bunların oluşmasını önlemek adına mutlu olmayı deneyecek işler yapılmalıdır. Kişi olaylara üzüldüğü vakit, kendisini kısmen rahatlatmak amaçlı olarak sigaraya, alkole sarılıp kurtuluşu oradan arar.

Ailenin ve çevrenin desteği önemlidir. Kendisine zararlarının anlatılması onun bilinçlenmesine ve kötü bir şey yaptığının farkına varmasını sağlar. Gerek tıbbi olarak tedavi alması dahi zararlı alışkanlıklarından korunmasına yardımcı olabilir.

Arkadaş seçiminde doğru kararlar önem taşır, sahip olduğunuz arkadaşlarınızın alışkanlıklarını zaman içinde benimseyeceğinizden dolayı dikkatli olmanız gerekmektedir. Kötü alışkanlığa sahip olan bir arkadaş sizinde onunla birlikte hareket etmenizi isteyebilir. İyi arkadaşlar çevremizde olacağından onlarla arkadaşlık bağlarımızı kurmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu