Okul

Maddi Kültür ve Manevi Kültürün Öğeleri

Kültürler yaşadıkları dönemlerden yaşam biçimlerine bağlı olarak sonraki nesillere aktardıkları değerlerden oluşur. Maddi ve manevi değerler içinde insanların bıraktıkları, yaptıkları ve kültürlerini yansıtan değerlerdir. Milletlerin, toplulukların kültürleri birbirlerinden farklı olup, farklı şekillerde yorumlanabilir haldedirler.

Maddi kültürün öğeleri
İnsanların yaptıkları aletler, malzemeler ile maddi kültürü oluştururlar. Manevi kültürün dışında kalanlar maddi kültürün parçalarıdır. İnsanoğlu kendisini keşfetmesi ile üretmeye, yeni icatlar yapmaya başlamıştır. Yaptıkları kavanozlar, yapılar, binalar, eşyalar, süslemeler, semboller, maddi kültürün parçasıdır. Maddi kültür insanların geçmişten günümüze bıraktıkları değerli eserler olmaktadır.

Manevi kültür öğeleri
Maddi kültürün dışında kalanlar inançlar, değerler, semboller, tasvirler, şiirler, yazılardan oluşur. Manevi kültür örf, adetler, ahlak, yeme içme, sosyal yaşam, inanışları gösterir. İnsanların yaşam tarzı, düşünceleri ve geçmişten gelen gelenek görenekleri ile oluşmaktadır. Kültürün asıl sahibi olup milletlerin günümüzdeki değerlerini korumasında etkilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu