Okul

Zeytin Soframıza Gelene Kadar Hangi İşlemlerden Geçer

Zeytinin üretim aşamasından tüketime kadar uzun bir yolculuk geçirmekte. Zeytin ağaçları 10 metrelik boyu ile olgunlaşınca zeytin vermeye başlar. Dallarında yeşil renkte yuvarlak zeytinler oluşur. Yaşlandıkça verdiği zeytinler çok daha lezzetli hale gelmekte. Ege bölgesi zeytin yetiştiriciliği bakımından ilk sırada yer almaktadır. Baharın sonlarına doğru çiçek açarak tozlaşma meydana gelerek etli ve yağlı zeytinler verir. İlk başta yeşil ardından siyah renk alır. Etli zeytinlerin içinde çekirdekleri vardır. Bunlar hazır halde zeytinyağı olarakta kullanılabilir.

Hasat zamanında zeytinler en olgun zamanlarında toplanırlar. Büyük ve dolgun zeytinler birbirine göre ayıklanır. Sofralık yeşil ve siyah zeytinler hazırlanır. Yeşil zeytinlerin rengi siyahlaşması için tuzlu suda uzun süre bekletilir. Kendisine doğru çeker ve rengi koyulaşır. Yıkandıktan sonra zeytinler fabrikalarda paketlenerek hazırlanır.

Fabrikalarda ulaşım araçlarıyla bölgelere dağıtılarak marketlere ulaştıran zeytini bizde marketlerden alırız sofralarımızda yer veririz.

Zeytinin tarladan mutfağımıza kadar ulaşana kadar geçen süreyi anlattık. Zorlu ve zahmetli yolculukta nihayetinde yerine ulaşır. Kahvaltıların vazgeçilmezi olan zeytinin yolcuğu aylar sürmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu