Okul

Ziraat Bankasının Amacı ve Çalışmaları Nelerdir

Osmanlı Devleti, batıya ilgisini gösterip modernleşme sağlarken bankacılık alanında yenilikler getirmiştir. İmparatorluğun son dönemlerinde tarım faaliyetlerini geliştirilmesi ve çiftçilere destek sağlamak için kurulmuştur. Yabancı ülkelerden gelen bankacılık sistemi vatandaşı borca sokarak sıkıntıya girmesine sebep olmaktaydı.

Böyle sıkıntılı durumların tekrar yaşanmaması için Osmanlı Devleti yerli sermaye ile Ziraat Bankasını kurmuştur. Tarım ve hayvancılık alanında çiftçilere kredi sağlayarak gelişimlerini desteklemişlerdir. Çiftçilere esnek krediler tanınarak işlerini geliştirmeleri, yabancı bankacılık sistemlerine borçlanmalarının önüne geçilmiştir.

Ziraat Bankası günümüzde önemli bankalar arasında yer almaktadır. Çiftçilerin ve yatırımcıların kalkınması için ekonomik kredi sağlayarak destek olmaktadır. İthalat ve ihracat işlerinde ekonomik istikrar sağlanmasında önemli role sahiptir. Emeklilere hizmet sunarak faaliyetlerini yürütmektedir. Bankacılık hizmetlerini devlete bağlı olarak devam ettirmektedir. Bir çok yenilik sağladığı gibi ülkenin gelişmesi ve kalkınmasında önemli adımlar atmıştır. Verilen hizmetler bakımında bankacılık alanında öncülük etmektedir. Önemli sermayeye sahip olan Ziraat Bankası geniş iş ağına sahip olarak büyük projelerin altına imza atmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu