Okul

Zora Dağlar Dayanmaz Atasözünün Anlamı

Atasözü geçmişte yaşanmış ve gelecekte yaşanmışlık olma düşüncesi değer kazanmasını sağlamıştır. İnsanların başına gelen çeşitli olaylardan yola çıkılarak günümüze kadar unutulmayan atasözlerinden birisi zora dağlarda dayanmaz’dır. Güçlü kuvveti olan kişiler çevrelerinde bir çok kişiye söz geçirir, boyun eğdirirler. Öyle ki güçlü insanlara herkes saygı gösterir ve saygılarını kaybetmezler. İstediklerini öyle ya da böyle yaptırarak kendilerinin üstünlüğünü çevrelerindeki herkese kabul ettirirler.

Zorla yaptırılacak bir şey varsa eğer ona dağlarda engel olamaz. Gücü, kuvveti ve korkuyu çevresine salmış birisinin imkansızları gerçekleştirebileceği mümkündür. Kaba kuvvetle işlerin yapılabileceğini, zulme dağlarında dayanmacağını anlatan atasözüdür. Zorla iş yapıldığı takdirde güçlü olanlarda elbet birisinin kendilerinden daha güçlü olduğunu kabullenir. Gerek bunlar dağlarda düşünülebilir.

Yaşadığımız dünyada zorbalık, istemeden başkalarına iş yaptıran, genellikle hilekar, insanların ekmekleri ile oynayan kişiler başkalarına boyun eğdirmektedir. İnsanların büyük çabaları sonucunda zorlu olanlara da boyun eğdirebileceklerini bilmeleri gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu