Okul

1 Mayıs İşçi Bayramı Nedir? Neden Kutlanır?

İşçi bayramı ya da emekçi bayramı olarak dünya çağında yapılan organizasyondur. Birlikte ve dayanışmanın vurgulanması adına 1 Mayıs tarihinde dünyanın dört bir yanında kutlamalar yapılarak işçilerin bayramı kutlanır. Emekçiler adına yapılan yasa gereğince 1 Mayıs günü resmi tatil ilan edilmiştir. Ülkemizde ilk olarak Cumhuriyetin ilan edilmesi sonrasında 1 Mayıs günü kutlandı. “Emek ve Dayanışma Günü” olarak adlandırılarak kutlamalar yapılmıştır.

1 Mayıs Tarihi
Avustralya’nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçilerinin günde sekiz saat iş istediklerinden dolayı Melbourne Üniversitesi’nden Parlamentoya yürüdüler. Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu tarafından işçilerin günlük 12 saat, haftada 6 gün çalışmamalarından dolayı iş bırakma yapıldı. Chicago yapılan gösterilere yarım milyon işçi katılarak tepkilerini gösterdiler. Siyah beyaz ırk ayırmadan işçiler birlik beraberlik içinde yürüdüler. Önyargı duvarlarının yıkılması sağlandı.

Amerika’da yapılan 1 Mayıs gösterileri 4 Mayıs’ta denk geldiğinde kanlı Haymarket Olayı’na neden oldu. Gösterilerin tekrarlanması engellenerek işçilere mücadele edilmiştir. İşçiler hayatlarını kaybettiği ve yaralandığı dönem olmuştur.

Geçmişi hatırlamak birlik beraberliğin yaşanması için her yıl işçiler 1 Mayıs’ta belirledikleri yerde bir araya gelerek kutlamalar yapar. Basın açıklaması ve eğlencelerin yapılması ile kendi haklarını savunurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu