Teknoloji

5G Teknolojisi Nedir? Neler Yapılır

İnternetin gelişmesi sonucunda yüksek hızda aktarım sağlayabilecek hız olmaktadır. 4G teknolojisi henüz ülkemize gelmeden 5G geçiş tartışmaları yapılmaktadır. Veri boyutlarının büyük olmasına rağmen kablosuz olarak 5G teknolojisi sayesinde hızlı aktarım sağlanabileceği görülür.

5G Teknolojisi Nedir
5. nesil teknoloji yada 5G’dir. Kablosuz şekilde haberleşme sağlanması adına veri aktarımıdır. Ülkemize 3G teknolojisinin yeni gelmesi ile 8mbit veri aktarımı sağlanabiliyor. Alt yapı problemlerinden dolayı 3G teknolojisine 2009 yılında geçiş yapabildik. Maliyetli olmasına rağmen 3G teknolojisi çeşitli alanlarda yüksek internet hızı sağlamaktadır. Akıllı telefonların gelişmesi ihtiyacı olan yüksek internet hızını sağlamaktadır.

5G teknolojisi kablosuz alanlarda kullanımı yüksek çözünürlük sağlaması olacaktır. Mobil kullanım açısından video ve TV kanalların izlenimleri sağlanabilirdir. Yeni nesil 5G teknolojisi internetin en hızlıları arasına girerek aktarımı sağlayacak. Telefonlarda internet hızını 1gbit hızda sağlamasıdır.

Akılı telefonların kablosuz olmasına rağmen Wi-Fi bağlantılarına ve TV’ye göre istenilenler hızlı şekilde aktarılmış olacaktır. 4K olan bir filmi televizyonunuzda izleyebileceğiniz yüksek hıza sahiptir. Telefonlarda 1gbit/saniye olması üzerine kablolu internetin yerini alacaktır.

Koreli teknoloji devi Samsung’un yaptığı testlerde 5G denemesi 7,5gbit/saniye hızına ulaştı. Alt yapının hazırlanması ve tamamlanması sonucunda 5G internet hızı ile sağlanır olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu