Okul

Teizm (Tanrıcılık) Nedir?

Teizm, Tanrıcılık anlamına gelir. Bütün dinleri kabul ederler ve tek tanrı tarafından gönderilen peygamberler aracılığıyla yayıldıklarını fikrini benimsemişlerdir. Dinlerin yaratıcısı olan tek bir tanrıdır. Teizm, var olan her şeyin yaratıcısı olan tanrı olduğunu belirtir. Teizmi kabul eden kişiler Teist olarak adlandırılır. Felsefi olarak dinlere bakış açılarını değerlendirirler. Herhangi bir tanrıya yada dine bağlı değillerdir. Bütün dinleri kabul ederler ve kabul etmişlerdir. Tanrı tarafından kutsal kitaplar ve peygamberler gönderilmiştir. Din ve Peygamberleri bulunmamaktadır. Dinlere yaklaşımlara felsefi olmuştur. Tanrının varlığına inananlar iki farklı alanda incelenmektedir bunlar;

Politeizm: Çok tanrıcılığı kabul eder. Tanrı çeşitlilikleri kabul edilir ve hepsinin ayrı özellikleri vardır. Çok tanrıcılık dinini benimseyerek felsefi olarak fikirlerini yürütürler. Figürler halinde olan tanrıların yetenekleri bulunduklarını kabul ederler.

Monoteizm: Tek tanrıcılığı kabul eder. Monoteizm sözlük olarak tek tanrı anlamına gelmektedir. Tek tanrıcılık dinini benimseyerek üzerinden felsefe yapılır. Var olan her şeyin yaratıcısı tek kişidir.

Yaratılanların yaratıcısı olduğu kabul eder. Tanrının yaratıcı olup evreni ve doğada belli bir düzeni yaratmıştır. Teizm kuralına göre tanrı yaratıcısı olması, ikinci kuramı tanrının kusursuz yaratıcı olmasıdır. Tanrı mükemmelliği taşımaktadır. İlintili olarak bilginin kaynağının tanrıdan geldiklerini inanırlar. Evrene ve sonsuz güce sahip olurlar. Beşinci kuram olarak yeterli şekilde insanların yaşamarını değiştirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu