İlginç Bilgiler

13 Rakamı Neden Uğursuzdur

Hıristiyanlara göre 13 rakamı uğursuzluk getirdiğine inanırlar. Müslümanlarda böyle bir şey olmadığına göre endişelenmelerine gerek yoktur. Aslında hepsi birer batıl inanç olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Hıristiyanların neden 13 rakamını uğursuz kabul ettiklerini bilelim…

Uçaklarda 13. koltuk numarası yoktur.
Apartmanlarda, otellerde 13. kat yada 13 A bloktan sonra 14 gelir. 13 numaralı oda olmadıkları gibi hayatlarını ondan uzaklaştırmışlardır. Neredeyse 13 rakamının olmadığını kabul edeceklerdir.

Hz. İsa’nın son yemeğinde havarilerin sayısı 13 olmasından dolayı olduğuna inanılır. Hz. İsa çarmıha gerilmesinden önce son yemeğinde 13 kişi bulunması uğursuzluk getireceğine inanmışlardır.

Akşam yemeğinde yada bir yerde 13 kişinin bir araya gelmesi sonucunda başlarına felaket geleceklerine inanırlar. Sayıyı çağrıştıran her şeyden uzaklaşarak lanetli, kötü, korkunç olarak görmeye başlamışlardır. Halk arasında hurafeler yayılarak 13 rakamının uğursuz olduğunu kabul etmişlerdir.

İbraniler için 13 sayısının uğursuz olması İbrani alfabesinde 13’üncü harfin “mavet” ölüm anlamına gelmesidir. Hammurabi kanunlar 13 sayıdan oluşmaktadır.

Batıl inançlar toplumlar içinde tesadüf yada inanışlarına göre şekillendirerek büyütmüşlerdir. Bir kralın tapınak şövalyelerini çoğunu tutuklanıp idam etmesi gibi olmuştur. Beraberinde uğursuz getiren bir çok etmen görülmüştür.

8 Yorumlar

  1. İsa’nın 13 değil 12 havarisi vardı! Son akşam yemeğinde de Hz. İsa ile beraber 13 kişilerdi…

  2. bir tesadüfe tesadüf edilmemiştir o tevafuktur 2 batıl inanç için neden kafa yoruyoruz ki

  3. Bu durumda 13 rakami bizim için Hz. Muhammed in dogumu ve istanbulun fethinden dolayi ugurlu bir rakam. Öyle mi? Bence ugurlu ugursuz meselsi basli basina sacmalik. Asl olan varligi ve tek olusudur. Ibadet ve dua sadece ona yapilir. Gerisi budistlige girer.

  4. Hıristiyanlarda 13 sayısının asıl uğursuz olma nedeni İstanbul ‘un fethinden dolayıdır.1+4+5+3=13 ettiğinden dolayı 13 uğursuz rakamdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu